Sıkça Sorulan Sorular

iWE280 ile iDE280 arasındaki fark nedir? İşyerime hangi tür yeni nesil yazarkasa almalıyım?
iiWE280 31 Aralık 2013 tarihinden itibaren geçerli olan tebliğe istinaden geliştirilmiş yeni nesil mobil YazarkasaPOS’tur. Kapıda ödeme gibi seyyar uygulamalarda kullanılır. İstenirse masaüstünde de konumlandırılabilir. iDE280 YazarkasaPOS ise işyerinizde sabit kullanım içindir. iDE280’in standart konfigürasyonunda pil yoktur. Prize takılması gerekmektedir. iDE280’i elektrik kesintilerinde de kullanmak isterseniz ayrıca satılan pil modülünü satın alabilirsiniz.
iDE280’in yeni nesil sabit yazarkasalardan farkı nedir? Neden iDE280 almalıyım? Yeni nesil yazarkasaPOS yerine yeni nesil yazarkasa alabilir miyim?
Ingenico iDE280, yeni nesil yazarkasa ve EFTPOS özelliklerine sahiptir. Dolayısıyla bankanızdan ayrıca EFTPOS talep etmenize gerek kalmaz. iDE280 Ortak POS’u desteklemektedir ve anlaşmalı tüm bankalar yüklenebilmektedir. Yazarkasa ve POS’un kablo ile bağlı olması durumunda, cihaz mükellefe, EFTPOS ise bankaya ait olacaktır. Sistemin çalışması ise yazarkasa firmasının sorumluluğundadır. iDE280 ödeme sistemi ile bütünleşik yapısı sayesinde kesintisiz hizmet sağlar. Hem yazarkasa hem POS konusunda tek iletişim noktanız Ingenico olur.
iDE280 hangi iletişim türlerini destekliyor?
iDE280 ethernet ve GSM/GPRS iletişim türlerini desteklemekte ancak cihaz ile SIM kart sunulmamaktadır. SIM kartı işyeri temin ederek çağrı merkezimizi aramalı ve sisteme tanıtılmasını sağlamalıdır. Aksi takdirde SIM kart çalışmayacaktır.
iDE280’deki SIM kart ücretsiz mi?
iDE280 SIM kartsız temin edilmektedir. İşyeri tarafından alınmalı ve numarası çağrı merkezimize bildirilmelidir.
Mobil yazarkasa POS seçerken nelere dikkat etmeliyim?
Mobil bir cihazın adından da anlaşılabileceği üzere taşıma kolaylığı sağlaması gerekir. Bu nedenle küçük ve hafif bir cihaz, servis personelinin, dolayısıyla işletmenizin verimliliğini olumlu etkiler. Sahada yoğun olarak kullanılacağı için seçeceğiniz cihazın düşme ve darbelere dayanıklı, ısı farkından etkilenmeyen, pil ömrünün uzun olmasına dikkat etmeniz uzun vadede kazanç sağlar.
iWE280’deki çift SIM desteği ne gibi bir fayda sağlıyor?
iWE280 yeni nesil YazarkasaPOS ile işlem yapabilmek için GSM bağlantısı gereklidir. Çift SIM desteği sayesinde iki farklı operatör ile çalışarak, operatör kaynaklı arıza, sinyal zayıflığı vb. sebeplerle yaşanabilecek olası işlem, dolayısıyla ticaret kayıplarının önüne geçersiniz.
Satın alacağım iWE280 üzerinde GSM hattı buluyor mu?
SIM kart, üzerinde banka uygulaması çalışan cihazlarla birlikte temin edilir. Banka uygulaması istemeyen işyerleri SIM kartlarını kendileri temin etmelidir. Anlaşmalı operatörlerden yeni alınacak hattın Ingenico APN tanımı yapılması gerekir. APN tanımını çağrı merkezi yapar. Ingenico ile anlaşması olmayan operatörlerden alınan SIM’ler maalesef çalışmayacaktır.
iDE280 barkod okuyucu destekliyor mu? iWE280 YazarkasaPOS’ ta standart barkod okuyucu var mı?
iDE280’e harici barkod okuyucu takılabilmektedir. iWE280‘in standart ve barkod okuyuculu olmak üzere iki farklı modeli mevcuttur. Bu sebeple satın almadan önce modeline karar verilmelidir. Satın alınan cihaz barkod okuyucusuz ise sonradan barkod okuyucu cihazı takılamaz.
Ödeme kaydedici cihazlarda para çekmecesi mevcut mu?
iDE280 için para çekmecesi satışı yapılmaktadır. Çekmecenin beş bozuk, üç kâğıt para gözü bulunmaktadır. Para çekmecesi, iDE280 masaüstü yazarkasaPOS üzerinden nakit işlem yapılması durumunda otomatik olarak açılır. Çekmecenin boyutu 85*240*300 mm’dir ve siyah renktedir. Bu çekmece iWE280 ile de çalışabilmektedir ancak renk uyumu bulunmamaktadır.
Daha önce izin yazısını vergi dairesinden alıyorduk. Yeni tebliğ ile süreç nasıl işleyecek? ÖKC levhamı bana yazarkasa firması mı gönderecek?
465 no’lu tebliğe göre yeni nesil yazarkasanıza ait aktivasyon ve kurulum bilgileri Gelir İdaresi Başkanlığı’na ilgili yazarkasa firması tarafından iletilecektir. Yazarkasanızın kurulumdan sonra 1 nolu fiş ve1 nolu Z raporunu ruhsatınız ile birlikte saklayarak kullanmaya başlayabileceğiniz yönünde mali müşavirinizin de onayını / görüşünü almanızı öneriyoruz. 465 numaralı tebliğin 13. Maddesin de belirtildiği üzere işyerinin ÖKC levhası alma zorunluluğu kaldırılmıştır. Dilerseniz GİB sitesinden bu bilgiye ulaşabilirsiniz. İlgili madde şu şekildedir:
MADDE 13 – Bu Tebliğ ile elektronik ortama alınan; 3100 sayılı Kanuna tabi mükelleflerin daha önce vergi dairesine gitmek suretiyle gerçekleştirdikleri, ÖKC kullanmakla yükümlü olduklarına dair izin yazısı alma, alınan cihazı vergi dairesine kayıt ettirme, ÖKC levhası alma, kullanılan cihazın bir başkasına devri veya hurdaya ayrılması gibi nedenlerle kaydını sildirme, ÖKC satışı yapan kişi veya kuruluşların satış bilgilerini alıcının (müşterinin) kayıtlı olduğu vergi dairesine ve ilgili üretici veya ithalatçı kuruluşa gönderme, imalatçı, ithalatçı ve satıcı firmaların satılan cihazları Bakanlığımıza bildirme işlemleri ile 3100 sayılı Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanun ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca çıkarılan Genel Tebliğler ile diğer ikincil mevzuatın bu Genel Tebliğde yer alan düzenlemelere aykırı olan hükümleri uygulamadan kaldırılmıştır.
iDE280 hangi iletişim türlerini destekliyor?
iDE280 ethernet ve GSM/GPRS iletişim türlerini desteklemekte ancak cihaz ile SIM kart sunulmamaktadır. SIM kartı işyeri temin ederek çağrı merkezimizi aramalı ve sisteme tanıtılmasını sağlamalıdır. Aksi takdirde SIM kart çalışmayacaktır.
Mobil Yazarkasa POS kullanımı hangi işletmeler için zorunlu tutuluyor?
Maliye Bakanlığı’nın ilgili tebliğine göre, faaliyetlerinde seyyar EFT-POS cihazı kullanan işletmeler ile yol kenarı otopark hizmeti sunan mükelleflerin yeni nesil yazarkasa POS terminali kullanımı zorunlu tutuldu. Bu kapsamda eğer evlere servis yapıp kapıda kredi kartı ile ödeme alıyorsanız veya restoran sahibi olarak masada ödeme hizmeti sunuyorsanız, yeni nesil mobil yazarkasa POS’a geçiş yapmanız gerekiyor. 
69 ve 70 seri nolu Tebliğ kapsamına giren, faaliyetlerinde Mobil POS kullanan işyerleri düzenleme kapsamındadır. 3100 sayılı Kanun kapsamında yazarkasa kullanma zorunluluğu bulunmayan işyerleri kapsam dahilinde değildir. İşyerinizin yasal düzenlemenin kapsamına girip girmediği konusundaki en doğru bilgiyi muhasebeciniz veya mali müşavirinizden öğrenebilirsiniz.
İDE280 kaç PLU’yu destekliyor?
iDE280 100.000 PLU’yu desteklemektedir.
Mevcut çekmecemi iDE280 ile kullanabilir miyim?
12V olan ve konnektörü uyumlu olan çekmeceler iDE280 ile çalışabilir.
Yazarkasa üzerinde “ADET” olan satış birimini “GR.(Gram)” olarak değiştirmek istiyorum. Ne yapmalıyım?
F tuşuna basın. Menüden YazarkasaPOS ayarlarını seçin . “Şifre Giriniz” ekranında şifreyi “0000” (4 adet sıfır) olarak girerek giriş tuşuna basın. “Programlama” menüsünden “Departman Girişi” menüsüne girin. Ekranın altında 2. Sırada yer alan mavi tuşlardan gr. yi seçerek giriş tuşuna basın.Aynı şekilde diğer Kısımları da gr. olarak değiştirmek istiyorsanız, dokunmatik ekranın üstünde görünen sağ mavi tuşla ilerleterek “Kısım 2”, “Kısım 3”.......gibi diğer kısımları da bu şekilde değiştirin.
Mobil POS cihazı kullanırken tek cihaz üzerinde beş banka ile aynı anda çalışıyordum. Şimdi her banka için ayrı cihaz mı almalıyım?
“Ortak POS” uygulamasının öncüsü Ingenico tarafından geliştirilen iWE280 yeni nesil YazarkasaPOS ile tek cihazda tüm banka uygulamalarını (taksit, ödül, puan, kampanya vb.) müşterilerinize sunabilirsiniz.
Opsiyonel sunulan pil ile ÖKC kesintisiz ne kadar çalışabilir?
%100 pil ile stand-by bekleme süresi 24 saat, çalışır halde uyku moduna geçmeden çalışma süresi ise 7 saattir. %100 pil ile arka arkaya sadece 800 adet nakit işlem, 150 kredili işlem yapılabilmektedir.
İDE280 ile PINPAD alma zorunluğu var mı?
Kredi kartı sahibi, alışverişi sırasında PIN girişi için iDE280’in tuş takımını kullanabilir. Ancak yer sıkıntısından dolayı iDE280’in müşteriden uzakta konumlandırılması durumunda PIN girişini kolaylaştırmak için PINPAD kullanılması önerilmektedir. PINPAD’in helezonik kablosu 2,5 metreye kadar uzatılabilmektedir.
Hiç dokunmatik ekran bir cihaz kullanmadım. Sıkıntı yaşar mıyım?
Tam tersine dokunmatik ekranlı iWE280 ile kullanım kolaylığı yaşarsınız. Kolay anlaşılır menüleri ve kullanıcı dostu arayüzü sayesinde işlemlerinizi hızla gerçekleştirebilir, işinize özel çözümleri kullanabilirsiniz. iWE280'in dayanıklı ekranında uzun zaman kullanımlardan sonra bile hassasiyet kaybı olmaz.
"Özelleştirilebilir Kısım Adları” ne demek?"
iDE280’in menüsünden dokunmatik ekranda görünen KISIM bölümlerine kullanım alanınıza göre isimler verebilirsiniz. Örneğin KISIM1 olarak dokunmatik ekranda görünen bölümün adını programlama menüsünden EKMEK olarak değiştirebilirsiniz. Böylece KISIM 1, bastığınız fişte de dokunmatik ekranda da Ekmek olarak görünecektir. İDE280’de 8 adet farklı KISIM ismi verilebilmektedir.
iWE280 ile tüm ödeme yöntemlerini kabul edebilecek miyim?
iWE280 temassız ödeme dahil tüm kartlı ödeme yöntemlerini desteklemektedir. iWE280 ile nakit, manyetik, akıllı, temassız kart ve mobil ödeme platformlarını kullanabilirsiniz.
iWE280 sadece GPRS ile mi çalışır?
iWE280 YazarkasaPOS 2 farklı modülden oluşmaktadır. Kapıda veya masada ödeme alınırken sadece cihazın kullanılması yeterlidir. Bu sırada GPRS bağlantı kullanılır. iWE280 aparatı olan “iletişim ve şarj ünitesi” üzerinde ethernet ve sabit hat bulunmaktadır. Cihazı bu üniteye yerleştirdiğinizde şarj ederken aynı zamanda yedek iletişim seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz.
iWE280’i masaüstü YazarkasaPOS olarak da kullanabilir miyim?
Aksesuar olarak satılan para çekmecesini alarak masaüstü YazarkasaPOS olarak da kullanabilirsiniz.
iWE280 YazarkasaPOS hangi GSM operatörü ile çalışıyor?
iWE280 Ingenico YazarkasaPOS Vodafone veya Turkcell hatları ile temin edilmektedir. İşyerinizde operatör kaynaklı sinyal sorunu olduğunda çağrı merkezimizi arayarak operatör değişikliği talep edebilirsiniz.
Yazarkasa içindeki SIM kartımı başka bir operatör ya da SIM Kart ile değiştirebilir miyim?
SIM kart, banka uygulaması olan iWE280 yazarkasanızın içinde ilk kurulumda ücretsiz olarak teslim edilmektedir. Başka bir SIM kullanmak isterseniz çağrı merkezimize isteğinizi bildirmeniz gerekir. Aksi takdirde çalışmayacaktır. Kullanılacak SIM kart anlaşmalı bir operatöre ait olmalıdır (Vodafone ya da Turkcell).
iWE280 YazarkasaPOS’umda 2. SIM kart kullanmak için ne yapmalıyım?
İkinci bir SIM kart kullanmak isterseniz çağrı merkezimize isteğinizi bildirmeniz gerekir.
iWE280 düşmelere karşı dayanıklı mı? Düşürülüp arızalandığında garanti kapsamında mı onarılıyor?
iWE280 Uluslararası dayanıklılık standartı MIL STD 810F’e uygundur. 1,2 metreden düşmelere karşı dayanıklılığı benzerlerine kıyasla artırılmıştır. Ancak düşmelerden kaynaklı arızalar kullanıcı hatası kapsamında onarılır.